Lektira

Masno otisnuta djela nalaze se u ispitnom katalogu Državne mature, a podcrtana djela javljaju se kao moguće teme eseja.

1. razred
  1. Vladimir Nazor: izbor iz poezije (10 pjesama)

  2. August Šenoa: Prijan Lovro

  3. Vjenceslav Novak: Posljednji Stipančići

  4. Francesco Petrarca: Kanconijer (10 pjesama)

  5. Sofoklo: Antigona

  6. Ray Bradbury: Farenheit 451

  7. Danijel Dragojević: izbor iz poezije

  8. Jerome David Salinger: Lovac u žitu

  9. Josip Kozarac: Tena

  10. Marija Jurić Zagorka: Kamen na cesti

  11. Agatha Christie: Tri slijepa miša

  12. Jostein Gaarder: Sofijin svijet

  13. Henrik Ibsen: Nora

  14. Miro Gavran: Kreontova Antigona

  15. George Orwell: 1984.; Životinjska farma

  16. Biblija (izbor)

 

*Naslovi otisnuti masnim slovima obvezna su književna djela za cjelovito čitanje.

U gimnazijama sa satnicom 140 sati godišnje učenik čita 10 cjelovitih književnih tekstova godišnje, od toga 5, odnosno 6 obveznih književnih tekstova (3, odnosno 4 hrvatske književnosti i 2 svjetske književnosti). 

 

2. razred
  1. Dante Alighieri: Božanstvena Komedija (Pakao)

  2. Giovanni Boccaccio: Dekameron

  3. Francesco Petrarca: Kanconijer

  4. Lodovico Ariosto: Bijesni Orlando (I. i II. pjevanje)

  5. Francoise Rabelais: Gargantua i Pantagruel

  6. Miguel de Cervantes: Don Quijote

  7. William Shakespeare: Hamlet; San ivanjske noći; Othello

  8. Marko Marulić: Judita; Davidijada

  9. Miro Gavran: Judita

  10. Petar Zoranić: Planine (Perivoj od Slave i v njem vile)

  11. Petar Hektorović: Ribanje i ribarsko prigovaranje

  12. Marin Držić: Dundo Maroje; Novela od Stanca

  13. Ivan Gundulić: Suze sina razmetnoga; Dubravka; Osman (I. pjevanje)

  14. Ivan Bunić Vučić: Plandovanja

  15. Pierre Corneille: Cid

  16. Jean Racine: Fedra

  17. Carlo Goldoni: Gostioničarka Mirandolina

  18. Moliere: Šrtac

  19. Voltaire: Candide

  20. Johann W. Goethe: Patnje mladog Werthera

  21. Friedrich Schiller: Razbojnici

  22. Edgar Allan Poe: Crni mačak

  23. Aleksandar S. Puškin: Evgenij Onjegin

  24. Mihail J. Ljermontov: Junak našeg doba

  25. hrvatska petrarkistička lirika: Šiško Menčetić, Džore Držić, Hanibal Lucić

3. razred
  1. Ivan Mažuranić: Smrt Smail-age Čenigića

  2. August Šenoa: Prijan Lovro; Zlatarovo Zlato

  3. Honore De Balzac: Otac Goriot

  4. Gustave Flaubert: Madame Bovary

  5. Ivan S. Turgenjev: Lovčevi zapisi (Šuma i stepa; Nadstojnik)

  6. Nikolaj V. Gogolj: Kabanica

  7. Fjodor M. Dostojevski: Zločin i kazna

  8. Lav N. Tolstoj: Ana Karenjina

  9. Emile Zola: Therese Raquin

  10. Ante Kovačić: U registraturi

  11. Josip Kozarac: Tena

  12. Vjenceslav Novak: Posljednji Stipančići

  13. Ksaver Šandor Gjalski: Pod starim krovovim (Illustrissimus Batorych ili Perillustris ac generosus Cintek)

  14. Charles Baudelaire: Cvjetovi zla

  15. Henrik Ibsen: Lutkina kuća (Nora)

  16. Anton Pavlovič Čehov: Tri sestre

  17. Janko Leskovar: Misao na vječnost

  18. Antun Gustav Matoš: Camao; Cvijet sa raskršća; Kip domovine na početku leta 188*

  19. Dinko Šimunović: Muljika; Duga

  20. Milan Begović: Bez  trećega

  21. Ivan Kozarac: Đuka Begović

  22. Milutin Cihlar Nehajev: Bijeg

  23. poezija: Petar Preradović; Silvije Strahimir Kranjčević; A. G. Matoš; Vladimir Vidrić

4. razred
  1. Marcel Proust: U traženju izgubljena vremena (Combray)

  2. Luigi Pirandello: Šest osoba traži autora

  3. Franz Kafka: Preobrazba

  4. Franz Kafka: Proces

  5. Albert Camus: Stranac

  6. Eugene Ionesco: Stolice

  7. Samuel Beckett: U očekivanju Godota

  8. Ernest Hemingway: Starac i more

  9. Miroslav Krleža: Baraka pet be

  10. Miroslav Krleža: Povratak Filipa Latinovicza

  11. Miroslav Krleža: Gospoda Glembajevi

  12. Berlot Brecht: Majka Hrabrost i njezina djeca (Majka Courage)

  13. Ivo Andrić: Prokleta avlija

  14. Vladan Desnica: Proljeća Ivana Galeba

  15. Ranko Marinković: Ruke (zbirka)

  16. Ranko Marinković: Kiklop

  17. Slobodan Novak: Mirisi, zlato i tamjan

  18. Antun Šoljan: Kratki izlet

  19. Ivan Aralica: Psi u trgovištu

  20. Pavao Pavličić: Koraljnja vrata

  21. Ivo Brešan: Predstava Hamleta u selu Mrduša Donja

  22. Antun Branko Šimić: Preobraženja

  23. poezija: Tin Ujević; Dobriša Cesarić; Dragutin Tadijanović; Jure Kaštelan; Vesna Parun; Josip Pupačić; Ivan Slamnig; Slavko Mihalić; Miroslav Krleža