Lektira

Masno otisnuta djela nalaze se u ispitnom katalogu Državne mature, a podcrtana djela javljaju se kao moguće teme eseja.

1. razred
  1. Vladimir Nazor: izbor iz poezije (10 pjesama)

  2. August Šenoa: Prijan Lovro

  3. Vjenceslav Novak: Posljednji Stipančići

  4. Francesco Petrarca: Kanconijer (10 pjesama)

  5. Sofoklo: Antigona

  6. Ray Bradbury: Farenheit 451

  7. Danijel Dragojević: izbor iz poezije

  8. Jerome David Salinger: Lovac u žitu

  9. Josip Kozarac: Tena

  10. Marija Jurić Zagorka: Kamen na cesti

  11. Agatha Christie: Tri slijepa miša

  12. Jostein Gaarder: Sofijin svijet

  13. Henrik Ibsen: Nora

  14. Miro Gavran: Kreontova Antigona

  15. George Orwell: 1984.; Životinjska farma

  16. Biblija (izbor)

 

 

2. razred
  1. Antun Gustav Matoš: izbor iz novela
  2. Marin Držić: Novela od Stanca
  3. Pedro Calderon de la Barca: Život je san
  4. Silvije Strahimir Kranjčević: izbor iz poezije
  5. Johann Wolfgang Goethe: Patnje mladog Werthera
  6. George Orwell: Životinjska farma
  7. Edgar Allan Poe: Krabulja crvene smrti
  8. Edgar Allan Poe: Crni mačak
  9. Maša Kolanović: Živi zakopani
  10. Zoran Ferić: Potrči doktora
  11. Miguel Cervantes de Saavedra: Bistri vitez don Quijote od Manche
  12. Moliere: Škrtac 
  13. Daniel Glattauer: Dobar protiv sjeverca

*Napomena:
Prema propisanome predmetnom kurikulu učenici čitaju deset djela za cjelovito čitanje: pet je obaveznih (prvih pet djela na popisu), a pet izbornih djela koje učenici biraju s ponuđenoga popisa u dogovoru s nastavnikom. 
Novele Krabulja crvene smrti i Potrči doktore nalaze se u čitanci kao cjeloviti tekstovi.
Osim djela za cjelovito čitanje s priloženoga popisa učenici čitaju i jednu lektiru prepuštenu njihovu samostalnom odabiru, pri čemu nastavnik poštuje načelo izbornosti, odnosno ne ograničava učenika popisom lektire za samostalno čitanje.
 

3. razred
  1. William Shakespeare: Hamlet
  2. Ivan Gundulić: Dubravka
  3. Ivan Mažuranić: Smrt Smail-age Čengića
  4. Fjodor Mihajlovič Dostojevski: Zločin i kazna
  5. Charles Baudelaire: izbor iz poezije (10 pjesama)
  6. Tin Ujević: izbor iz poezije (10 pjesma)
  7. Pavao Pavličić: Koraljna vrata
  8. Ivo Brešan: Predstava Hamleta u selu Mrduša Donja
  9. Dante Alighieri: Božanstvena komedija (Pakao: 1. – 5. pjevanje)
  10. Honore Balzac: Otac Goriot
  11. Nikolaj Vasiljevič Gogolj: Kabanica
  12. Ante Kovačić: U registraturi
  13. William Golding: Gospodar muha
  14. Damir Karakaš: Sjećanje šume
  15. Antun Gustav Matoš: izbor iz poezije

*Napomena:
Prema propisanome predmetnom kurikulu učenici čitaju deset djela za cjelovito čitanje: šest je obaveznih (prvih šest djela na popisu), a četiri izborna djela koje učenici biraju s ponuđenoga popisa u dogovoru s nastavnikom. 
Osim djela za cjelovito čitanje s priloženoga popisa učenici čitaju i jednu lektiru prepuštenu njihovu samostalnom odabiru, pri čemu nastavnik poštuje načelo izbornosti, odnosno ne ograničava učenika popisom lektire za samostalno čitanje.

4. razred
  1. Marcel Proust: U traženju izgubljena vremena (Combray)

  2. Luigi Pirandello: Šest osoba traži autora

  3. Franz Kafka: Preobrazba

  4. Franz Kafka: Proces

  5. Albert Camus: Stranac

  6. Eugene Ionesco: Stolice

  7. Samuel Beckett: U očekivanju Godota

  8. Ernest Hemingway: Starac i more

  9. Miroslav Krleža: Baraka pet be

  10. Miroslav Krleža: Povratak Filipa Latinovicza

  11. Miroslav Krleža: Gospoda Glembajevi

  12. Berlot Brecht: Majka Hrabrost i njezina djeca (Majka Courage)

  13. Ivo Andrić: Prokleta avlija

  14. Vladan Desnica: Proljeća Ivana Galeba

  15. Ranko Marinković: Ruke (zbirka)

  16. Ranko Marinković: Kiklop

  17. Slobodan Novak: Mirisi, zlato i tamjan

  18. Antun Šoljan: Kratki izlet

  19. Ivan Aralica: Psi u trgovištu

  20. Pavao Pavličić: Koraljnja vrata

  21. Ivo Brešan: Predstava Hamleta u selu Mrduša Donja

  22. Antun Branko Šimić: Preobraženja

  23. poezija: Tin Ujević; Dobriša Cesarić; Dragutin Tadijanović; Jure Kaštelan; Vesna Parun; Josip Pupačić; Ivan Slamnig; Slavko Mihalić; Miroslav Krleža